FM Sistemleri Uygulaması

GELİŞMİŞ İLETİŞİM

    İşitme cihazları sayesinde elde edilen amplifikasyon sesi daha iyi algılamayı, ses kaynağının yerini belirlemeyi ve sesi daha kolay tanımayı sağlar. Öte yandan amplifikasyonun sadece kendisi yeterli bir çözüm değildir. İşitme cihazı fittingi yapılmış çocuk sesin fazla yankılandığı, ortamlarda sesleri duymakta zorluk çektiğini söyleyebilir.Sınıftaki arka plan sesleri kağıt hışırtısı, çocukların konuşması gibi sesler çocukların konuşmaları rahat bir şekilde anlayamamalarını sağlar. Sınıflar, oditoryumlar, halk meydanları, zayıf akustik ve konuşmacının uzak olduğu yerler çocukların duyma ve anlama kabiliyetlerini zayıflatabilir. 

    FM sistemi zor durumlarda çocuğun konuşmaları algılama düzeyini arttırabilir. FM sistemleri konuşma kaynağından konuşmayı alır (ayrı bir mikrofon ile) ve sesi çocuğun kulağındaki işitme cihazına iletir. FM sistemleri arka plan gürültüsünü ortalama bir SNR(sinyal gürültü oranı) ve en az 12-20 dB'lik gelişme ile baskı altına alabilirler.

    FM teknolojileri çocukların iletişim becerilerini zenginleştirir. İşitme kaybı olan çocuklar için FM sistemleri ile erken konuşma ve dil gelişimini sağlarken, çocuğun ailesiyle olan sözlü iletişiminin de gelişmesini sağlar. FM teknolojileri aynı zamanda okul öncesinde ve anaokullarında öğrencilerle öğretmenleri arasında iyi bir iletişim kurulmasını sağlar. FM sistemi ile birlikte gürültülü bir ortamda bile çocuklar öğretmenlerinin dediklerini duyabilirler.

    FM sistemlerinin sınıflarda, toplantı salonlarında, büyük toplantılarda, oditoryumlarda kullanımı işitme kaybı olan yetişkinler ve çocuklar için büyük kolaylık sağlar. Böylece toplantıyı çok daha net ve rahat bir şekilde dinleyebilme şansını elde ederler. Siemens pediatrik işitme cihazları çoğu FM sistemleriyle uyumlu olarak çalışmaktadır. Günümüzde FM sitemleri CD çalar veya MP3 çalar gibi cihazlarla eşleşerek işitme kaybı olan çocukların daha rahat müzik dinleyebilmelerini sağlarlar. Çoğu durumda geleneksel FM sistemleri (kablosuz çalışanları da mevcuttur) Siemens miniTek veya Tek ile karşılaştırıldığında, geleneksel FM sistemleriyle odyo pabuç ve FM alıcıları kullanmak zorunluğu olduğu görülmektedir.

          FM sistemleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için şubelerimize bekliyoruz.Sağlıklı günler.