İşitme Kaybı Türleri

İşitme Kaybı Türleri
İşitme kaybı doğuştan olabildiği gibi sonradan da gelişebiliyor. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen işitme kaybı farklı tüplerde olabiliyor. Genel olarak insanlar 20 ila 20 bin hertz arasında olan sesleri rahatlıkla duyabilir. İşitme kaybı olan kişiler ise bu frekans aralığında olan sesleri duyamıyor. Elbette herkeste aynı düzeyde bir duyma kaybı olmuyor. Kimilerinde işitme kaybı çok az düzeydeyken kimilerinde daha yüksek oranda olabiliyor. Ayrıca işitme kaybı tek kulakta olabildiği gibi her iki kulakta da görülebiliyor. 
Genel olarak işitme kaybı 5 farklı tipte ortaya çıkıyor. 
İletim Tipi İşitme Kaybı 
Bu tip işitme kaybında insanlar algılamakta zorun yaşamıyor olsa da bazı sesleri daha hafif duyarlar. Günlük hayatta çeşitli sıkıntılar yaşayabilecekleri için hafif bir işitme kaybı olsa da işitme cihazı kullanmaları önerilir. Kulak kepçesi, orta kulak ve kulak zarı patolojileri kulak zarı hastalıkları gibi nedenlerle kaynaklanabilen işitme kaybı tipidir. 
Sinirsel İşitme Kaybı
Bu işitme kaybı tipinde insanlar sesleri ender durumlarda ayırt edebiliyor ve beraberinde algılamakta da sorun yaşıyorlar. Toplum içerisinde genellikle konuşulanları duymazlar. Bu işitme kaybı tipinde maalesef herhangi bir tedavi uygulanamıyor. Bu nedenle hastaların ömür boyu işitme cihazı kullanması gerekiyor. 
Karışık Tip İşitme Kaybı 
İletim tip işitme kaybı ve sinirsel işitme kaybının aynı anda yaşandığı bir işitme kaybı tipidir. Orta, iç ve dış kulakta karışık tip işitme kaybı oluşabiliyor. Bu tipte işitme kaybı yaşayanlar bazı kelimeleri rahatlıkla anlayabiliyorken bazı kelimeleri anlamakta zorluk çekerler. Tedavi edilebiliyor ancak başarı oranının maalesef son derece düşük olduğunun da altını çizelim. Bu tipte işitme kaybı yaşayanlar da sorunu işitme cihazı ile ortadan kaldırabiliyor ve günlük hayatlarına devam edebiliyor. 
Fonksiyonel İşitme Kaybı 
Bu işitme kaybı genellikle organik bir kökene sahip değildir. Emosyonel bir duyma kaybı yaşayan bu insanlar işitme cihazı ile sıkıntısız bir şekilde duyabiliyor. 
Merkezi İşitme Kaybı 
Çeşitli nedenlerle işitme merkezi zarar gördüğünde merkezi işitme kaybı durumu ortaya çıkan ve bu işitme kaybı da maalesef tedavi edilemiyor. İşitme cihazı bazı kişilerin sorununu çözebilir ancak bazı kişilerde işitme cihazı ile de duymak mümkün olmaz.