İşitme Kaybı Tipleri ve Dereceleri

İşitme Kaybı Tipleri ve Dereceleri
İşitme kaybı her bireyde aynı olmuyor. Bu nedenle işitme kaybı tıpta farklı tiplerde değerlendiriliyor ve işitme cihazları da bu tipler dikkate alınarak dizayn ediliyor. İşitme kaybı tiplerinden bahsedeceğiz ancak öncesinde sizlere işitme kaybı derecelerinden bahsedelim. 
İşitme Kaybı Dereceleri 
İşitme kaybının derecesinin belirlenmesinde 500, 1000 ve 2000 Hz’nin ortalaması dikkate alınıyor. Buna göre işitme kaybı derecelendirmesi şu şekildedir: 
Çocuklarda 15 dB’e, yetişkinlerde ise 25 dB’e kadar normal işitme
26-40 dB HL hafif işitme kaybı
41-55 dB HL orta derecede işitme kaybı
56-70 dB HL orta-ileri derecede işitme kaybı
71-90 dB HL ileri derecede işitme kaybı
91 dB HL ve üstü çok ileri derecede işitme kaybı
İşitme Kaybı Tipleri 
İletim Tip: orta kulakta meydana gelen fonksiyon bozukluğundan kaynaklanan işitme kaybı türüdür. Bu işitme kaybı uygun tedavi ile ortadan kaldırılabiliyor. Kimi hastalarda ise geçici olarak ortaya çıkıyor. 
Sensörinöral Tip: iç kulakta ya da iç kulağın işitme sinirlerinde oluşan bir sorun nedeniyle işitme kaybı yaşanmasıdır. Bu işitme kaybına genellikle viral enfeksiyonlar, travmalar, antibiyotik kullanımı, aşırı gürültüye maruz kalma gibi durumlar neden olurken genetik faktörlerden kaynaklı olarak da ortaya çıkabildiğini belirtebiliriz. Genellikle tanı konduğunda mutlaka tedavi yöntemleri deneniyor ancak tedavisinin pek mümkün olmadığını da belirtmek gerekiyor. Tedavi başarılı olamadığından kişinin işitme cihazı kullanması gerekebiliyor. 
Mikst Tip: iç kulakla birlikte orta kulakta da oluşan bir sorun nedeniyle işitme kaybı yaşanmasıdır. Bu işitme kaybı türünde hem iletim tip hem de sinirsel tip işitme kaybı meydana gelmiştir. Bu türde işitme kaybı sorunu yaşayanlar bazı kelimeleri net bir şekilde anlayamaz. Bu nedenle işitme cihazı kullanımı gerekiyor. 
Fonskiyonel Tip: Emosyonel bir işitme kaybı türüdür. Organik anlamda bir nedene bağlı olmayan tiptir. 
Merkezi Tip: beyindeki işitme merkezinin herhangi bir nedenle zarar görmesinden kaynaklanan işitme kaybıdır. Maalesef bu işitme kaybının da bir tedavisi yok. Bu nedenle tedavi yöntemlerinin denenmesine gerek olmuyor. Ancak halen tedavisi üzerine çeşitli araştırmalar da yapılıyor.